Living Museum õppereis Hispaaniasse

“Living Museums” (“Museos Vivos”) projekt kutsuti Hispaanias LEADER-i toel ellu ajal, mil alguse oli saanud 2010 aasta majanduskriis. Põhiliseks probleemiks kujunes muuseumite rohkus, mida tuli hoida avatuna, et turismisektorit vee peal hoida, ent muuseumitöötajatele ei olnud võimalik maksta tasu. Seetõttu töötati välja tehnoloogiline lahendus, et võimaldada muuseumite külastusi ajal, mis inimtööjõud pole võimalik. Projekt on olnud väga edukas, süsteemi kasutab juba üle 70 muuseumi, peamiselt põhja-hispaanias. Projektist on olnud kasu ka Covid-kriisi ajal, mil inimestel tuli oma külastusi hajutada ning suhtluskontaktid ei olnud võimalikud. Alates sellest perioodist on külastusi olnud kokku ligi 50000.

Koos Lääne-Harju Koostöökoguga oli õppereisil kokku 11 osalejat, peamiselt muuseumite ja külastuskeskuste eest vastutavad isikud. Õppereisil osales Ida-Harju Koostöökoja piirkonnast Steve Hindrekson, Ülle Daut, Anne Oruaas, Merle Pussak ning Sille Noor. Õppereisi korraldas ja võttis vastu ADRI Valladolid Norte tegevusrühm Hispaanias Eugenio García-Rojo isikus. Kaasatud oli ka tõlk-giid. Osalejatele räägiti, kuidas lahendus töötab, näidati kuidas toimib koduleht, milliste nüanssidega tuleb süsteemi kasutusele võtmisel arvestada. Kokku külastati kaheksat muuseumi, kus süsteemi kasutatakse. Kohalik telekanal tegi reisi ajal projekti juhtpartneri Lääne-Harju Koostöökogu projektijuhi Kaire Luukiga ka intervjuu.

Eestlaste osalusel kutsuti koostööprojekt ellu, et veenduda, kas antud tehnoloogilist lahendust oleks võimalik ja vajalik ka siin rakendada ning kui laiaulatuslikult. Küsimus on, kas meie muuseumid oleks selleks valmis, et muuseumi eksponaatidega saab tutvuda näiteks öösel, kui muuseumivalvur soovib magada.

Hoolimata asjaolust, et “Living Museum” lahendus tundus huvitav ja on võimalusi pakkuv, eeldaks sama või sarnase süsteemi kasutusele võtmine Eestis esialgsel hinnagul rohkem uurimistööd nii valmisoleku kui ka tehnilise lahenduse maksumuse kui ka näiteks maksja osas. Seetõttu on järgnevalt plaanis projekti kestvuse ajal see üheskoos välja selgitada.

Tutvus lähemalt projekti tegevustega SIIN

juuni 2024
ETKNRLP
      1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
« mai   juuli »

Uudiste arhiiv/News Archive